Domácí Sušená Rajčata

GlutenFree
Supermarket
K pečivu
Párty!
Naše letošní úroda rajčat byla velmi slušná a protože velmi slušná je i naše spotřeba sušených rajčat, rozhodli jsme se tuto porkýt alespoň částečně z vlastních zásob. Rajčata se dají sušit několika způsoby. Asi nejznámější jsou ta "sundried", tedy sušená na slunci, což je ale v našich městských podmínkách poněkud nepraktické. Další možnost je sušička na ovoce, kterou ovšem nevlastníme. Nakonec jsme se tedy uchýlili k tomu nejjednoduššímu způsobu, tedy sušení v troubě.
 
 

Ingredience:
- rajčata, ideálně co nejzralejší, ale stále tvrdší
- olivový a slunečnicový olej v poměru 1:1 (dobrý stáčený olivový olej za cenu cca 140kč za litr se dá sehnat např. v obchodě Greek Corner ve Francouzské)
- česnek nakrájený na tenké plátky
- bylinky apod. dle preferencí

Postup:
Rajčata nakrájíme na půlky a poklademe na plech vyložený pečícím papírem řezem nahoru. Sušíme buď horkovzduchem na cca 105 stupňů nebo z obou stran na cca 120°C. Čas od času zkontrolujeme, zda se rajčata nepřipalují či zda již nejsou suchá. Někdy rajčata pustí hodně šťávy, která zkaramelizuje a je nutné vyměnit pečící papír, aby se rajčata nepřichytávala.
Doba sušení se liší dle velikosti a zralosti rajčat, idealní stav usušení je, když jsou rajčata suchá, ale stále vláčná, uvnitř nematlavá. Taková plynule odebíráme z trouby. Nicméně nemusíme rajčata sušit "na max", polo- či spíše třičtvrtě-sušená jsou též velmi chutná a někdo je i přímo preferuje.
Z naší zkušenosti plyne, že sušení trva u těch větších zralejších 4 hodiny na horkovzduch, při oboustranném pečení 7-8 hodin. Tyto časy však berte jako orientační, rajčata je zkrátka třeba kontrolovat. 
 
 
 

Když jsou všechna rajčata usušená, připravíme si nádoby, ve kterých je budeme skladovat. Oleje smícháme a spolu s česnekem a bylinkami zahřejeme a necháme "louhovat". Pozor, aby se olej nezačal smažit! My rajčata nakládáme obvykle s čerstvým rozmarýnem či tymiánem, ale je samozřejmě možné připravit rajčata i bez koření či s něčím úplně jiným, např. kapary či houbami. Po cca  5ti minutách olej stáhneme z ohně a proléváme jím rajčata, která po vrstvách skládáme do sklenice.
Rajčata nechte nějakou dobu uležet, doporučuji vydržet s konzumací nejméně týden. Jsou velmi chutná jen tak s dobrým pečivem (a co teprve ten olej, mňam), vynikající jsou též např. do této pomazánky.
 
V
KOMENTÁŘE
1

rotyka

|  4. srpna 2015 v 13:27

sušená rajčata

2

simona

|  8. srpna 2015 v 13:41

Moc díky za recept, takto sušená a naložená rajčata jsou naprosto výborná a absolutně nesrovnatelné s kupovanými. Měla bych dotaz- je nutné je skladovat v lednici? díky za odpověď

3

Marketa

|  27. srpna 2017 v 12:28

Dobrý den, pokud vše naskladam do sklenic tak zaliji olejem a už pak nijak nazavarujeme bebo tak? To vydrží nezkazi se nebo co sníží pak dělat dekuji

4

Pepep

|  9. července 2018 v 18:09

Myslím, že péct rajčata nad 75-80°C znamená ničení vitamínu C. Zkusím je nechat déle, ale do této teploty. Zkusím vzpomenout a dát vědět. Osolím a okořením je před "sušením", protože když jsem kdysi pradávno zkoušel nadúrodu rajčat dát do sušičky na ovoce, skončila v kompostu. Držte palce.

5

mery

|  16. srpna 2019 v 8:30

Někde jsem viděla recept na sušení rajčat v troubě. Začínal: Troubu rozpálit na 200 stupňů, dát do ní rajčata a hned vypnout teplo. Neotvírat! za hodinu opakovat.... dál nevím. Znáte to někdo?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ