Švédský Princeznin Dort

Sladké
Supermarket
Dort(íčk)y
Párty!
Už nějakou tu dobu jsem měla chuť na tenhle klasický švédský dort. Navíc jsem si říkala, že bude celkem výzva udělat ho veganský, ale nakonec to bylo mnohem snazší (a chutnější), než jsem čekala. V klasické podobě má být pistáciově zelený, ale přes týden jsem byla líná jít koupit zelené potravinářské barvivo a o víkendu, když mělo dojít k akci, jsem ho samozřejmě nikde nesehnala. Nakonec je tedy růžový, protože to byla jediná barva, kterou jsem měla k dispozici.

 

Pokud ještě neznáte kokosovou šlehačku, určitě ji vyzkoušejte. Konzistence je velmi podobná šlehačce z kravské smetany, chuť samozřejmě kokosová, ale nijak přehnaně, řekla bych, že je spíš "neutrální" s lehkou kokosovou příchutí. Určitě mnohem lepší než všechny komerční vegan šlehačky, které jsem zatím ochutnala (odpusť Soyatoo). Pro přípravu šlehačky je klíčové vybrat kokosové mléko se správnou konzistencí. Ze zkušenosti mé a mých známých (dík veganpaleo :) je jednoznačně nejlepší kokosové mléko Albert (zeleno-modro-bílý obal), naopak silně nevhodné je bohužel kokos mléko z DM (zelené). Několik značek mám ještě v ledničce na vyzkoušení, časem snad doplním zkušenosti s ostatními mléky. Vaše tipy a zkušenosti uvítám v komentářích.
 
 
 
Ingredience:
Korpus:
Budete potřebovat klasický vanilkový dort, který se dá rozkrojit na tři (nebo chcete-li vyšší dort tak, jak se tradičně dělává, na čtyři tenké pláty). Na "bílý" dort tu již několik receptů máme - můžete použít třeba tenhle, tento a poslední dobou ráda používám i tenhle (zdvojte dávku, jablečnou výživu je možné nahradit bílým soj. jogurtem).
Šlehačka:
2 400ml plechovky kokosového mléka Albert, nejméně 24 hodin skladované v lednici (nutné!)
cukr moučka dle chuti
vanilková semínka dle chuti
troška citronové šťávy
ztužovač šlehačky (není nutný, ale je to jistější a dort bude stabilnější i když bude dort nějakou dobu mimo lednici. Doporučuji tento od značky Biovegan, dostání např. v biopotravinách v Bělehradské)
Krém:
1 vanilkový puding CremeOle Dr. Oetker (vyšlehává se za studena)
mandlové, kokosové nebo jiné rostlinné mléko
cukr moučka dle chuti
vanilková semínka či vanilkový extrakt
Kompletace:
Amaretto 
150 - 200 g kvalitního marcipánu (nezapomeňte zkontrolovat, jestli je veganský)
malinová, rybízová nebo jahodová marmeláda
čokoládová poleva (rozpuštěná čokoláda. Není nutné)
cukr moučka
 
 
 
Postup:
V dortové formě upečte vanilkový korpus dle receptu. Po úplném vychladnutí rozkrojte korpus na dva silnější a jeden tenčí plát (příp. na tři silnější a jeden tenčí). Připravte si kulatou mísu (logicky takového tvaru, jaký chcete aby měl dort) a vyložte jí potravinovou fólií tak, aby přečuhovala ze všech stran. Nejtenčí plát korpusu opatrně vtačte do mísy a vytvarujte. Připravte šlehačku a krém.
Kokosové mléko vyndejte z lednice a ze spodní strany udělejte do plechovky dvě díry. Nechte vytéct kokosovou vodu (pokud by náhodou tekla hustší bíla tekutina, vraťte mléko do lednice - není ještě plně ztuhlé). Plechovky poté otevřete a ztuhlý mléčný tuk přendejte do mísy (pro snazší přípravu dejte mísu, ve které budete šlehat a metly šlehače před přípravou do mrazáku). Začněte šlehat na nízký stupeň otáček, pomalu přidávejte a šlehejte, dokud šlehačka není hustá, nadýchaná a krémová. Přidejte necelou lžíci citronové šťávy, cukr moučka a vanilku dle chuti, vešlehejte též ztužovač, pokud ho používáte.
V jiné míse vyšlehejte dle návodu vanilkový puding s mlékem, příp. dle chuti doslaďte cukrem a dochuťte vanilkou. Na jeden dort stačí pouze cca 1/3 pudingu z celého balení. Odeberte tedy zhruba třetinu pudingu a vyšlehejte ho s trochou hotové kokosové šlehačky (dělám to od oka a dle chuti, prostě přidávejte jedno, druhé či třetí (cukr), dokud nebudete spokojení).
Plát korpusu v míse pokapejte amarettem a naplňte kokosovou šlehačkou (použijte všechnu). Přiklopte dalším plátem korpusu a opět pokapte amarettem. Na tento korpus dále navrstvěte pudingovo-šlehačkový krém. Poslední plát korpusu opět pokapte likérem, namažte marmeládou a namazanou stranou přiklopte na pudingový krém. Pokud jste korpus rozkrojili na 4 díly, můžete postupovat např. podle tohoto schématu. Přes spodní (horní) stranu dortu natáhněte fólii a nechte dobře ztuhnout v lednici (ideálně přes noc).
Před vyndáním z lednice si připravte marcipán a "podkladový" krém. Zbytek pudingu vyšlehejte s trochou Alsanu či ztuhlého kokosového oleje (pokud máte rádi kokos), přidejte cukr moučka aby byl krém sladší a tužší. Marcipán obarvěte (trochu barvy dejte doprostřed hroudy marcipánu a pak hněťtě a hněťte a hněťte, dokud není barva taková, jakou chcete) a vyválejte na placku o tloušťce cca 3 mm (nezapomeňte si plochu SILNĚ podsypávat moučkovým cukrem). Krém opatrně vyklopte na podnos, na kterém budete dort podávat, a pomažte ho Alsano-pudingovým krémem (zahlaďte dokonale všechny nerovnosti, jinak to bude i pod marcipánem vidět!). Vyválený marcipán namotejte na váleček (posypaný moučkovým cukrem) a přemístěte na dort. Rukama uhlazujte, dokud dort není pěkně hladký. Zbytek marcipánu odřežte a očištěte podnos kolem dortu. Ozdobte čokoládovou polevou a květinami, kolem dolního okraje můžete uvázat mašli. Uchovávajte v lednici a před podáváním posypte moučkovým cukrem. Zkonzumujte asap :).
 
V
KOMENTÁŘE
1

cosmo

|  14. července 2014 v 10:43

is there any possible solution to substitute amaretto with something non-alco? (i've read there's is none, but who knows)

V

Veganotic

|  14. července 2014 v 12:53

I would just leave it out.

2

Greenslow

|  4. dubna 2015 v 10:43

Tak jsem včera dělala přesně podle tohoto postupu/receptu a byl to jeden velký fail :/. Nevím čím. Kopule totálně popraskala a rozjela, marcipán na dortu popraskal (ani ten "kopec" nepodržel) a celý se rozmočil. Byl to tedy první pokus s marcipánem a asi jsem přecenila své schopnosti, každopádně bráška i z té "hrůzy" měl radost a radostně zabořil prst do jedné velké praskliny. Chuťově je výborný. Každopádně si říkám, kde byl tedy problém :/ když vám vyšel tak krásně :(

V

Veganotic

|  22. dubna 2015 v 13:12

Hm napadá mě, jestli nebyl marcipán vyválený moc na tenko a jestli nebyl krém pod marcipánem příliš "morký" (tj. moc pudingu)? Každopádně opakování dělá mistra a je skvělé, že z něj měl bráška radost :)

3

Radka

|  11. dubna 2016 v 10:59

Jdu na to... zajímalo by mě, jak velkou jste měla formu na pečení? Z té klasické 22 cm je ta "kopule" hrozně malinká...

4

mocovka

|  24. května 2016 v 15:27

Dort jsem pekla minulý víkend a přiznám se, že jsem byla ze začátku dost skeptická, ale povedl se na jedničku! Děkuji za skvělý recept. PS.: Marcipánu kupte víc než 200g. Já jsem měla 250g a musela jsem ho vyválet opravdu na tenko. PS2.: Nepodceňujte odpočinutí dortu v lednici před vyklopením z mísy, opravdu to pomůže a "nerozkydne" se. PS3.: Na podržení kokosové šlehačky se skvěle hodí také mletý agar.

5

Lucie Schrámek

|  28. září 2016 v 22:24

Opravdu se tam musí "nalít" téměř dva a půl litru kokosového mléka? Je tam 2 400 ml.... Jinak zkoušela jsem jiný recept z Vašeho blogu a přidám tip na ztuhnutí kokosového mléka - neměla jsem čas a tak jsem ho mrskla do mrazáku asi na dvě hoďky. Super! Perfektně ztuhlo ;).

V

Veganotic

|  11. listopadu 2016 v 16:43

nikoli, jsou to dvě 400 ml konzervy kokosového mléka :)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ